Достапни линкови

logo-print

Египет ги обвини САД за случајот со сатиричарот


Египетскиот претседател Мохамед Морси

Египетскиот претседател Мохамед Морси

Египетските владејачки исламисти остро ги обвинија САД за флагрантна интервенција, по критиката на нивната истрага на популарниот телевизиски сатиричар Басем Јусеф. Партијата на правдата и слободата, политичко крило на Муслиманското братство, ги осуди коментарите на портпаролката на Стејт департментот Викторија Нуланд.
Таа деновиве изјави дека сослушувањето на Јусеф го нагласува вознемирувачкиот тренд на кратење на слободата на говорот во Египет.
Јусеф во неделата беше ослободен со кауција, по испрашувањето во врска со наводното навредување на Исламот и на претседателот Мохамед Морси.
XS
SM
MD
LG