Достапни линкови

logo-print

ОН го одобрија договорот за трговија со оружје


Генералното Собрание на ОН денеска го одобри договорот за прво меѓународно тело за регулирање на трговијата со оружје. 154 членови на Собранието од 193 гласаа за усвојување на договорот.
Против се изјасниле само членовите на Сирија, Северна Кореја и Иран кои и минатата недела заеднички го блокираа донесувањето на резолуцијата со консензус. Русија беше меѓу нациите кои беа воздржани на гласањето. Договорот е во изработка повеќе од една деценија.
XS
SM
MD
LG