Достапни линкови

logo-print

Тачи остварил средба со Рикер во Брисел


Косовскиот премиер Хашим Тачи

Косовскиот премиер Хашим Тачи

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска пред разговорите со неговиот српски колега Ивица Дачиќ во Брисел, се сретна со американскиот помошник државен секретар Филип Рикер. На средбата станало збор за очекувањата од дијалогот меѓу Косово и Србија.
Тачи оценил дека евентуалното постигнување договор ќе го отвори патот за нормализирање на односите меѓу двете земји и ќе го означи почетокот на затворањето на поглавјето на конфликти.
XS
SM
MD
LG