Достапни линкови

logo-print

Курдските бунтовници бараат заштита при повлекувањето од Турција


Курдскиот лидер Абдула Оџалан

Курдскиот лидер Абдула Оџалан

Курдските бунтовници бараат со закон да бидат заштитени при планираното повлекување од територијата на Турција, за да не бидат нападнати од турската армија, како што се случувало во минатото, јавија британските медиуми. Според нив, турската влада не го прифатила барањето.
Курдскиот лидер Абдула Оџалан кој ги води преговорите со Анкара за мирно надминување на курдскиот конфликт во минатиот месец прогласи примирје.
XS
SM
MD
LG