Достапни линкови

logo-print

Истрага за причините за кризата во Кипар


Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис

Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис

Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис именува состав од тројца поранешни судии на Врховниот суд, кои ќе извршат истрага за причините поради кои земјата се наоѓа на раб на банкрот. Според него, обичните граѓани, кои на свој грб ја носат тежината на акциите и грешките на службените лица, сакаат да ги видат виновниците казнети.
Договорот меѓу кипарските власти и меѓународните кредитори предвидува големите штедачи во Народната банка да се соочат со сериозни загуби
XS
SM
MD
LG