Достапни линкови

logo-print

Рекордна невработеност во еврозоната


Бројката на невработенот во еврозоната го достигна рекордното ниво од 12 проценти. Евростат соопшти дека во февруари 33 илјади лица останале без работа во 17 земји кои го користат еврото како валута со што бројката на невработени сега изнесува околу 19 милиони.
Шпанија и Грција се земјите со најголема невработеност од 26 отсто.
XS
SM
MD
LG