Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја доби нов премиер


Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун

Северна Кореја го назначи Пак Понг Ју за нов премиер на земјата, иако тој во 2007 година беше отпуштен од истата функција. 74 годишниот Пак е клучен сојузник на Јанг Сонг Таек, кој е чичко на лидерот на земјата Ким Јонг Ун. На Пак се гледа како на човек кој е технократ и економски реформатор.
XS
SM
MD
LG