Достапни линкови

logo-print

Судан ќе ги ослободи политичките затвореници


Суданскиот претседател Омар ал Башир

Суданскиот претседател Омар ал Башир

Суданскиот претседател Омар ал Башир нареди ослободување на сите политички затвореници. Говорејќи во Парламентот тој повика на национален дијалог со неговите политички противници, вклучувајќи ги и оние кои се вооружени. Во минатата недела потпретседателот Али Осман Таха посочи дека со подобрувањето на односите со Јужен Судан ќе се намалат политичките рестрикции во земјата.
Јужен Судан стекна независност по референдумот во 2011 година.
XS
SM
MD
LG