Достапни линкови

logo-print

САД испратија борбени летала на воените вежби во Јужна Кореја


САД испратија борбени летала од типот Еф -22 да учествуваат на воените вежби во Јужна Кореја, во услови на растечки тензии на Корејскиот полуостров. САД ги испрати леталата кои се невидливи за радар од базата во Јапонија за да даде американска поддршка на воените вежби во Јужна Кореја.
Во саботата Пјонгјанг прогласи воена состојба меѓу двете Кореи. Во соопштението Северна Кореја наведе и оти евентуална провокација на САД или Јужна Кореја би покренала нуклеарна војна.
XS
SM
MD
LG