Достапни линкови

logo-print

Љајиќ стравува за европската интеграција на Србија поради Косово


Српскиот вицепремиер Расим Љајиќ

Српскиот вицепремиер Расим Љајиќ

Српскиот вицепремиер Расим Љајиќ оцени денеска дека ако на 2 април во Брисел не биде постигнат договор меѓу Белград и Приштина, најмалку за две години ќе биде стопирана европската интеграција на Србија. Според него владата ќе се најде во тешка позиција, ако Србија не добие датум за почеток на преговорите со ЕУ.
Тој оцени дека евентуалната реконструкција на владата и избори по неколку месеци би биле најлоша варијанта за Белград, но за тоа ќе решаваат двете водечки партии во земјата
XS
SM
MD
LG