Достапни линкови

logo-print

Безбедносните сили распоредени во Кенија по протестите


Новиот претседател на Кенија Ухуру Кенијата

Новиот претседател на Кенија Ухуру Кенијата

Властите од Кенија распоредиле безбедносните сили во главниот град Најроби и во Кисуму со цел да се соочат со евентуалните немири откако две лица беа убиени на протестите во земјата. Полицијата соопшти дека се уште постои закана за насилства во сиромашните квартови каде младите се обидуваат да протестираат.
Полицијата вчера застрела двајца демонстранти, а 5 беа повредени. Според нив, демонстраните го поддржувале премиерот Ралиа Одинга кој на претседателските избори загуби од Ухуру Кенијата.
XS
SM
MD
LG