Достапни линкови

logo-print

Налог за апсење на најпознатиот египетски сатиричар


Египетското обвинителство издаде налог за апсење на популарниот телевизиски сатиричар Басеми Јусеф, кој е обвинет за навреда на исламот и на претседателот Мухамед Морси. Јусеф постираше на Твитер дека денеска ќе им се предаде на властите.
Властите во Египет во последниве недели ги гонат критичарите, при што 13 лица беа притворени во Александрија, меѓу кои и 5 адвокати. Тие се обвинети за навреда на безбедносните лица и за обид за ослободување на други затвореници.
XS
SM
MD
LG