Достапни линкови

logo-print

Горбачов повика на нов систем на владеење во Русија


Поранешниот советски лидер Михаил Горбачов

Поранешниот советски лидер Михаил Горбачов

Поранешниот советски лидер Михаил Горбачов изјави дека руската политика се повеќе се претвара во имитација. Според него, на земјата и е потребен нов систем на владеење. Тој упати критика до претседателот Владимир Путин дека ги маргинализира неговите противници наместо да ги ангажира и дека користи воена реторика во надворешните односи со цел да ги убеди Русите дека нивната земја е под опсада од надворешните непријатели.
Горбачов изјави дека властите успеале да се справат со протестите, но предупреди дека тие ќе се вратат доколку Путин не преземе нешто.
XS
SM
MD
LG