Достапни линкови

logo-print

Јорданскиот крал му се заколна на новиот кабинет


Јорданскиот крал Абдула Втори

Јорданскиот крал Абдула Втори

За прв пат јорданскиот крал Абдула се заколна на новиот кабинет предводен од премиерот Абдула Енсоур кој беше избран на почетокот на месецов од Парламентот. Претходно Енсоур ја извршуваше функцијата на привремен премиер до одржувањето на парламентарните избори во јануари, кои беа централен дел од политичките реформи во земјата.
Новиот кабинет е еден од најмалите во последните четири децении, бидејќи има само 19 членови.
XS
SM
MD
LG