Достапни линкови

logo-print

Американските командоси им ги предадоа проблематичните области на Авганистанците


Американските специјални сили им ги предадоа нивните бази на авганистанските сили во стратегиските региони во централен Авганистан. Во соопштението од НАТО се наведува дека трупите на Алијансата ќе им ги предадат безбедносните надлежности на нивните авганистански партнери и во други региони на Авганистан, како што ќе расте нивниот капацитет и способности.
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи бараше да дојде до примопредавње по обвинувањата за убиства, тортура и киднапирања што пак, беше демантирано од официјални претставници на САД.
XS
SM
MD
LG