Достапни линкови

Серија напади врз шиити во Багдад и Киркук


Киркук 29 Март

Киркук 29 Март

Ирачката полиција соопшти дека при серија од напади со автомобили бомби во близина на шиитски џамии загинаа најмалку 18 верници.
Во нападите се ранети и над 100 лица по петочната молитва во Багдад и Киркук. Засега никој не ја презеде одговорноста, но во Ирак се чести нападите врз шиитите на сунитските милитанти поврзани со Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG