Достапни линкови

logo-print

Прва офанзивна мисија на ОН


Конго

Конго

Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно ја одобри првата офанзивна мисија на светската организација за сравување со бунтовниците во Конго. Три илјади војници на Обединетите нации имаат мандат за борбени операции со цел да бидат неутрализирани и разоружани бунтовниците. Во резолуцијата се наведува дека бригадата за интервенција е исклучок во траење од една година и оти остануваат принципите за мировните мисии на Обединетите нации. Бунтовниците и вооружени групи од соседните земји ја превзеле контролата врз големи области во источниот дел на Конго. Се смета дека Руанда и Уганда ги помагаат бунтовничките сили.
XS
SM
MD
LG