Достапни линкови

logo-print

Папата Франческо им ги изми нозете на затворениците


Папата Франческо

Папата Франческо

Папата Франческо денеска им ги изми нозете на 12 млади затвореници во еден притворен центар во близина на Рим. Миењето на нозете на четврток пред Велигден е христијански обичај врз основа на верувањето дека Исус ги измил нозете на апостолите пред нивниот последен заеднички оброк пред неговото распнување.
Папата исто така одржа попладневна миса во притворниот центар, каде казна отслужуваат 35 мажи и 11 жени на возраст од 14 до 21 година. Претходно во базиликата Свети Петар почнува мисата со што стартува одбележувањето на годинашниот католички Велигден.
XS
SM
MD
LG