Достапни линкови

logo-print

Комисија ќе ги истражува причините за кипарската криза


Протести против мерките на ЕУ за спас на Кипар

Протести против мерките на ЕУ за спас на Кипар

Кипарската влада денеска назначи комисија, која ќе ја истражува причината за банкарскиот крах на земјата. Советник на претседателот Константинос Петридис изјави денеска дека комисијата ќе биде задолжена да уврди дали има криминална, граѓанска или политичка одговорност за банкарската криза. Во комисијата ќе бидат вклучени тројца поранешни судии од Врховниот суд.
Според Петридис, претседателот Никос Анастасијадис одлучил да ја намали неговата плата за 25 проценти, а платите на министрите ќе бидат намалени за 20 отсто, а сите ќе се откажат од 13-та плата.
XS
SM
MD
LG