Достапни линкови

logo-print

Атамбаев не сака да се меша во судењето на тројца пратеници


Киргистанскиот претседател Алмазбек Атамбаев

Киргистанскиот претседател Алмазбек Атамбаев

Киргистанскиот претседател Алмазбек Атамбаев изјави денеска дека не може да се меша во судскиот процес на тројцата опозициски членови на Парламентот. Атамбаев говорејќи пред стотици поддржувачи во градот Јалал Абад рече дека само судот може да одлучи за судбината на тројцата пратеници, кои се обвинети за нивната улога во насилните протести во октомври во минатата година. Судскиот процес против Камчибек Ташиев, Садир Јапаров и Талант Мамутов започна на 10 јануари.
XS
SM
MD
LG