Достапни линкови

logo-print

Последен ден за договор за трговијата со оружје во светот


Преговорите за првиот обврзувачки меѓународен договор за регулирање на трговијата со оружје во светот завршуваат денеска во Обединетите нации. Дипломатите кои ги почнаа преговорите пред десетина дена изразуваат претпазлив оптимизам во врска со усвојувањето на конечниот договор. Имено, би можело да се случи некоја од земјите да го блокира неопходниот консензус за негово усвојување до крајот на денов.
XS
SM
MD
LG