Достапни линкови

logo-print

Судска истрага за смртта на Березовски


Британија ќе отвори судска истрага за смртта на поранешниот руски олигарх Борис Березовски. Тој во саботата беше пронајден мртов во неговиот дом во близина на Лондон. Досегашната истрага покажа дека смртта настапила со бесење. Се наведува дека ќе бидат потребни уште неколку недели пред да се добијат сите резултати од тестовите. Некои соработници на Березовски велат дека тој бил во депресија поради неодамнешните финансиски загуби. Тој направи големо богатство во Русија во текот на деведесетите години од минатиот век, но по кавгите со претседателот Владимир Путин емигрираше во Британија.
XS
SM
MD
LG