Достапни линкови

logo-print

Папата Франческо ќе мие нозе на затвореници


Папата Франческо

Папата Франческо

Папата Франческо денеска ќе им ги мие нозете на 12 млади затвореници во еден притворен центар во близина на Рим. Миењето на нозете на четврток пред Велигден е христијански обичај врз основа на верувањето дека Исус ги измил нозете на апостолите пред нивниот последен заеднички оброк пред неговото распнување. Претходно во базиликата Свети Петар почнува мисата со што стартува одбележувањето на годинашниот католички Велигден.
XS
SM
MD
LG