Достапни линкови

logo-print

Блокиран судот во Митровица


Косовските Срби изутрината го блокирале влезот во Основниот суд во северниот дел на Митровица, каде што денеска треба да биде донесена пресуда за шесттемина Срби осомничени за мартовските немири во овој град во 2008 година. Припадници на Еулекс биле спречени да влезат во зградата на судот. Вратите кон Основниот суд биле блокирани од тешка механизација, еден багер и неколку камиони.
XS
SM
MD
LG