Достапни линкови

logo-print

Нелсон Мeндела повторно во болница


Нелсон Мeндела

Нелсон Мeндела

Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мeндела бил пренесен во болница откако му се повторила инфекцијата на белите дробови. Во денешното соопштение на владата се прецизира дека 94 годишниот борец против апартхејдот бил хоспитализиран синоќа и оти бил на најдобар можен лекарски третман. Мeндела во почетокот на месецов беше на контрола, откако во минатиот декември мина три недели во болница. Тој 27 години беше во затвор поради заговор за соборување на владата на белото малцинство во Јужна Африка. Мeндела беше ослободен во 1990 година, а по четири години стана и претседател на таа земја.
XS
SM
MD
LG