Достапни линкови

logo-print

Кипарските банки ќе го ограничат износот за подигање пари


Луѓе чекаат пред банкомат во Кипар

Луѓе чекаат пред банкомат во Кипар

Кипарските власти планираат да го ограничат дозволениот износ за подигање од банкарските сметки, на само еден ден од отворањето на банките во земјата. Според банкарски службеници, целта на ограничувањето ќе се однесува на трансакции на средства од двете најголеми кипарски банки со цел да се спречи прекумерното повлекување пари.
Кипарските банки планираат и дневниот лимит за повлекување пари од банкоматите да се зголеми од 100 на 300 евра. Кипарските банки се затворени речиси две недели.
XS
SM
MD
LG