Достапни линкови

logo-print

Русија со критика до Арапската лига за Сирија


Сириската делегација на Самитот на Арапската лига

Сириската делегација на Самитот на Арапската лига

Русија упати критика до Арапската лига за одлуката да и отстапи место на сириската опозиција во организацијата. Според нив, таквиот чекор бил незаконски, неоправдан и анти-сириски. Во нивното соопштение е наведено дека одлуката на Арапаската лига ќе ги охрабри поддржувачите на военото решение за сирискиот конфликт. Сириската опозиција го зазема местото на властите од земјата на вчерашниот Самит во Доха.
Владата на сирискиот претседател Башар ал Асад ја обвини Арапската лига дека им го препуштила местото на „бандити и силеџии“.
XS
SM
MD
LG