Достапни линкови

logo-print

Синот на поранешниот киргистански претседател осуден на 25 години затвор


Синот на поранешниот претседател на Киргистан Максим Бакиев

Синот на поранешниот претседател на Киргистан Максим Бакиев

Синот на поранешниот претседател на Киргистан Максим Бакиев е осуден во отсуство на 25 години затвор. Бакиев беше обвинет за нелегално откупување на земја и за посредување во коруптиран договор за акциите на една компанија за електрична енергија.
Тој беше уапсен во Лондон, но потоа ослободен со кауција, откако неговиот татко Курманбек Бакиев беше соборен од функцијата во април во 2010 година.
XS
SM
MD
LG