Достапни линкови

logo-print

Повлечени стотици милиони евра од филијалите на кипарските банки


Стотици милиони евра се повлечени од кипарските банки преку нивните филијали во Лондон и Москва, јави денеска грчката телевизија Мега. Според телевизијата, гувернерот на кипарската Централна банка, Паникос Димитриадис бил подолжен на остри критики, бидејќи во екот на кризата одобрил да продолжат со работа филијалите на Банката на Кипар и Кипарската народна банка во Лондон. Повлекувањето на стотици милиони евра од филијалите на кипарските банки во странство било оправдано со неопходноста од купување хуманитарна помош, лекарства или гориво за авионите.
XS
SM
MD
LG