Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа со предупредување до Јужна Кореа


Северна Кореа упати предупредување до претседателот на Јужна Кореа Парк Геун Хие да внимава што зборува откако тој побара од Пјонгјанг да го смени курсот и да се откаже од нуклеарното оружје. Во изјавата пренесена од севернокорејската државна новинска агенција Северна Кореа бара од Парк да се однесува со дискреција за да избегне, како што се наведува, страшна катастрофа. Вчера Пјонгјанг соопшти дека ракетите ги има насочено кон американските бази на Тихиот Океан. Пентагон одговори дека е подготвен на секаква непредвидена ситуација. Соединетите држави и Јужна Кореа изведуваат заедничка воена вежба која ќе трае до крајот на април.
XS
SM
MD
LG