Достапни линкови

logo-print

Италијанскиот министер за надворешни поднесе оставка


Италијанскиот министер за надворешни работи Џулио Терези

Италијанскиот министер за надворешни работи Џулио Терези

Италијанскиот министер за надворешни работи Џулио Терези поднесе оставка од функцијата во знак на протест против одлуката на владата да испрати двајца маринци на судење во Индија, каде се обвинети за убиство. Тој се решил на таквиот чекор поради солидарност со маринците и со цел да ја сочува репутацијата на Италија.
Маринците се обвинети дека застрелале двајца индиски рибари во минатата година, додека работеле како безбедносни чувари на карго брод. Обвинетите соопштија дека мислеле дека рибарите се пирати.
XS
SM
MD
LG