Достапни линкови

logo-print

Оставка на првиот човек на најголемата кипарска банка


Претседателот на Управниот совет на Банката на Кипар, Андреас Артемис денеска поднесе оставка на функцијата. Управниот совет на банката денеска попладне ќе ја разгледа оставката на Артемис. Причините за оставката официјално не се соопштени, но според извори во банката, Артемис решил да се повлече во знак на протест затоа што не бил инфромиран за именување нов менаџер на финансиската институција.
Според други извори пак, оставката на Артемис е поврзана со преземањето на филијалите на кипарските банки во Грција од страна на грчката Пиреус Банка.
XS
SM
MD
LG