Достапни линкови

logo-print

Протести во Кипар против меѓународните кредитори


Протестите во Кипар против планот за спас на земјата

Протестите во Кипар против планот за спас на земјата

Илјадници ученици и студенти протестираа денеска во Кипар против претстојните преговори на владата со меѓународните кредитори за склучување меморандум со кој земјата ќе добие помош од десет милијади евра. Демонстрантите скандираа „Тројката надвор од Кипар“, „Ни ја урнавте иднината и нашите соништа“, „Народот ги сака предавниците во затвор“, како и пароли против германскиот канцелар Ангела Меркел.
XS
SM
MD
LG