Достапни линкови

logo-print

Курдските бунтовници почнаа со подготовката за повлекување од Турција


Курдскиот лидер Абдула Оџалан

Курдскиот лидер Абдула Оџалан

Во Турција почна подготовка за повлекување на курдските бунтовници од планинските реони во источниот дел на земјата кон Северен Ирак. Курдскиот лидер Абдула Оџалан, кој отслужува доживотна казна затвор на 21 март, ги повика курдските бунтовници да ги прекинат воените дејствија и изјави дека дошло време да и се даде шанса на политиката.
Се уште не одредено како и на кого курдските бунтовници ќе го предадат оружјето.
XS
SM
MD
LG