Достапни линкови

Мјанмар-религиозното насилство закана за реформите


Претседателот на Мјанмар Тејн Сејн

Претседателот на Мјанмар Тејн Сејн

Владата на Мјанмар соопшти дека религиозното насилство може да преставува закана за демократските реформи по немирите кои ги предизвикаа анти-муслимански банди во повеќе од три градови во земјата. Бандите уништија џамии и запалија десетици домови во изминатиот викенд.
Претседателот Тејн Сејн прогласи вонредна состојба во најтешко погодените области, а безбедносните сили беа распоредени во градот Мехтила, каде 32 лица загинаа.
XS
SM
MD
LG