Достапни линкови

logo-print

Ограничени овластувањата на претседателот во Грузија


Грузискиот претседател Михаил Сакашвили

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили

Грузискиот парламент на вонредна седница едногласно ги одобри ограничувањата на овластувањата на претседателот. Со уставните амандмани е отстрането правото на претседателот да отпушти и назначи премиер и да го состави неговиот кабинет без одобрение од парламентот.
На потегот се гледа како на чекор напред во намалување на тензиите меѓу претседателот Михаил Сакашвили и премиерот Бидзина Иванишвили.
XS
SM
MD
LG