Достапни линкови

logo-print

АИ против новиот договор за трговија со оружје


Амнести интернашнал го критикуваше новиот нацрт договор за трговијата со оружје предложен од Обединетите нации. Во денешното соопштение на Амнести интернешнал се оценува дека со договорот нема да може да се спречи трансферот во земјите каде што оружјето би можело да се употребува за сериозни кршења на човековите права. Нацрт договорот би можело да стане прв меѓународен документ со кој ќе се регулира продажбата на конвенционалното оружје, бизнис во вредност од над 70 милијарди долари годишно. Во Обединетите нации в четврток треба да заврши состанокот на кој се разговара на оваа тема.
XS
SM
MD
LG