Достапни линкови

logo-print

Протести на опозициски активисти во Белорусија


Протестите во Белорусија за одбележување на денот на независноста

Протестите во Белорусија за одбележување на денот на независноста

Неколку стотици опозициски активисти протестираа денеска во Минск и покрај силното полициско обезбедување со цел да го одбележат „Денот на слободата“ . Протестот во знак на 95 годишнината од независноста на Белорусија бил организиран од неколку опозициски групи, кои беа забранети по референдумот во 1995 година, по кој властите создадоа нови национални симболи, како знамето на земјата.
Некои од демонстрантите носеле слика на политички затвореници, барајќи нивно ослободување.
XS
SM
MD
LG