Достапни линкови

logo-print

Карзаи во посета на Катар


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанското министерство за надворешни работи соопшти дека претседателот Хамид Карзаи ќе го посети Катар, каде ќе оствари средби во врска со воспоставувањето на мировни преговори со талибанците. Според министерството, Карзаи со катарските лидери ќе разговара и за отварањето на канцеларија на талибанците во земјата.
Авганистан веќе се согласи дека талибанците може да отворат своја канцеларија во Катар само доколку ги прекинат врските со Ал Каеда и терористичките активности.
XS
SM
MD
LG