Достапни линкови

logo-print

Сириските бунтовници заземале воздушна база


Сириските бунтовници кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад заземале воздушна одбранбена база во јужниот дел на земјата во близина на границата со Јордан. Сириската организација за човекови права соопшти дека бунтовниците по 16 дена борба успеале да ја заземат базата во покраината Дара.
Во Дамаск поддржувачите на Асад присуствуваа на погребот на прорежимскиот сунитски свештеник, кој беше убиен во четвртокот.
XS
SM
MD
LG