Достапни линкови

logo-print

Авганистан ќе ја преземе контролата врз Парван


Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгл

Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгл

Американските власти соопштија дека постигнале договор со Авганистан за пренос на контролата врз притворниот центар Парван. Според соопштението, американскиот секретар за одбрана Чак Хејгл телефонски разговарал со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи со кој се договорил контролата врз објектот кој се наоѓа до воената база Баграм да се изврши утре.
Хејгл ја поздравил подготвеноста на Карзаи трансферот да биде извршен на начин преку кој нема да биде загрозена безбедноста на авганистанскиот народ и коалиционите сили.
XS
SM
MD
LG