Достапни линкови

logo-print

Курдските бунтовници добиле наредба за запирање на акциите


Командантот на вооруженото крило на Курдската работничка партија Мурат Карајалан денеска им наредил на неговите борци да ги запрат сите борбени активности против турските безбедносни сили, согласно вчерашниот повик на курдскиот лидер Абдула Оџалан за прекин на огнот и за разоружување на курдските бунтовници. Сепак, тој во обраќањето, како што јавуваат агенциите, не спомнал ништо за повлекување на курдските бунтовници од Турција. Оџалан вчера повика на прекин на огнот и повлекување од Турција, како дел од мировниот процес за ставање крај на тридеценискиот конфликт во кој досега загинаа околу 45.000 лица.
XS
SM
MD
LG