Достапни линкови

logo-print

Државниот врв на Кипар не разгледува излез од еврозоната


Протести на Кипар

Протести на Кипар

Портпаролот на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис денеска изјави дека државниот врв не ја разгледува можноста за излез на земјата од еврозоната. “Се надеваме дека меѓународната тројка кредитори ќе се согласат со формулата, што ја разработуваме, нагласи портпаролот Хараламбус.
Парламентот во Кипар денеска треба да расправа за новите привремени рестриктивни мерки кои без усвоени синоќа, меѓу кои контролата врз банките, формирање Инвестициски Солидарен Фонд, мерки за контрола врз банките и рестрикции на банкарските трансакции. Централната банка предлага да се реструктурира банкарскиот сектор, кому му се заканува банкрот во следните денови. Процедурата за консолидација треба да му се спротивстави на ризикот од банкарски банкроти и треба да ги заштити сите гарантирани депозити на сума до 100.000 евра.
XS
SM
MD
LG