Достапни линкови

logo-print

Советот за Безбедност денеска за Косово


Советот за Безбедност на ОН ќе го разгледа денеска најновиот извештај на Генералниот секретра на ОН Бан Ки Мун за ситуацијата на Косово. По повод денешната седница во Њу Јорк допатуваа премиерите на Србија и на Косово Ивица Дачиќ и Хашим Тачи и министрите за надворешни работи. Бан Ки Мун во извештаите за периодот од 16 откомври до 15 јануари наведе дека вкупната безбедносна ситуација на Косово е мирна, со исклучици на северот на Косово,особено во северна Митровица, каде што се забележани сериозни инциденти.
XS
SM
MD
LG