Достапни линкови

logo-print

Курдските бунтовници ќе го почитуваат повикот на Оџалан


Курдскиот лидер Абдула Оџалан

Курдскиот лидер Абдула Оџалан

Курдската работничка партија соопшти денеска дека ќе го почитува повикот за прекин на воените активности, кој го упати нејзиниот лидер Абдула Оџалан. Воениот командант на бунтовниците Мурат Карајлан, цитиран од прокурдските медиум изјави дека партијата е исто толку е подготвена за мир, колку што е и за војна. Според него, тие со одлучност ќе му пристапат на повикот на Оџалан.
XS
SM
MD
LG