Достапни линкови

Ердоган-повикот за примирје е позитивен чекор


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека повикот на курдскиот лидер Абдула Оџалан за примирије претставува позитивен чекор. Според Ердоган, кој е во посета на Холандија, сега е важно како во пракса ќе бидат применети неговите зборови.
Оџалан, кој отслужува доживотна казна затвор денеска ги повика курдските бунтовници да се повлечат од Турција.
XS
SM
MD
LG