Достапни линкови

logo-print

Турција го поздрави повикот за примирје на курдскиот лидер


Демонстранти со знамиња на курдскиот лидер на прославата на курдската нова година во Дијабекир

Демонстранти со знамиња на курдскиот лидер на прославата на курдската нова година во Дијабекир

Турскиот министер за внатрешни работи Муамер Гулер денеска го поздрави повикот за примирје, упатен од курдскиот лидер Абдула Оџалан, јавија француските медиуми. Според него, јазикот кој го употребил Оџалан е јазик на мирот.
Но, како што рече Гулер сега очекуваат што во пракса ќе биде преземено по повикот на Оџалан за повлекување на курдските бунтовници од Турција.
XS
SM
MD
LG