Достапни линкови

logo-print

Курдскиот лидер повика на примирје со Турција


Курскиот лидер Абдула Очалан

Курскиот лидер Абдула Очалан

Курдскиот лидер Абдула Оџалан, кој отслужува доживотна казна затвор повика на примирје со Турција со кое би требало да се стави крај на речиси тридеценискиот конфликт. Неговата порака беше прочитана на масовниот собир во градот Дијабекир,по повод курдската нова година Норуз.
Во соопштението, Оџалан ги повика курдските бунтовници да се повлечат од Турција и порача дека се отвара врата за демократски процес во земјата.
XS
SM
MD
LG