Достапни линкови

Рикер верува дека Белград и Приштина може да постигнат договор


Американскиот дипломат задолжен за Западен Балкан, Филип Рикер,

Американскиот дипломат задолжен за Западен Балкан, Филип Рикер,

Американскиот дипломат задолжен за Западен Балкан, Филип Рикер, вечерва во Брисел изјави дека верува оти е можно да се постигне договор во дијалогот меѓу Белград и Приштина. Но, според него, под услов двете страни да бидат конструктивни и насочени на иднината на своите народи. Рикер денеска имаше средба со лидерите на двете земји на кои им порачал дека САД силно го поддржуваат процесот на нормализација меѓу Србија и Косово.
Рикер смета дека со учеството во преговорите двете земји ја прават вистинската работа и неопходно е политичките лидери да имаат конструктивен пристап, да се фокусираат на европската иднина, а не на минатото.
XS
SM
MD
LG