Достапни линкови

logo-print

Сириските власти бараат независна истрага за хемискиот напад


Повредени лица од наводно хемискиот напад во Алепо

Повредени лица од наводно хемискиот напад во Алепо

Сириските власти соопштија дека побарале од генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун да спроведе истрага за наводниот хемиски напад од страна на бунтовниците во градот Алепо. Сирискиот амбасадор во ОН Башар Јафари изјави дека властите побарале формирање на независна комисија.
Потпаролот на ОН Мартин Несирки изјави дека организацијата се уште не добила официјално барање. Сириските власти и режимот на претседателот Башар ал Асад меѓусебно се обвинуваат за нападот.
XS
SM
MD
LG